Dobre z Natury

Dobre z Natury

Share

Contact information, map and directions, contact form, opening hours, services, ratings, photos, videos and announcements from Dobre z Natury, Health/Beauty, .

13/05/2018

Przepis na udany poranek:

banan (moze byc mrozony)
male jablko
kiwi
garsc jarmużu
sok z polowy cytryny
seler naciowy ( 1 lodyga)
natka pietruszki
swiezo zmielone siemie lniane
woda
opcjonalnie kostki lodu

Wszystko blendujemy i po chwili mozemy cieszyc sie pysznym, zdrowym i sycacym koktajlem 🌱

☀️☀️☀️

05/05/2018

Najlepsza rzecz do wykonania w weekend?
To szybkie, proste, zdrowe i przede wszystkim pyszne kulki mocy!

Świetne jako słodka przekąska w chwilach słabości, podczas nauki, pracy czy wycieczki rowerowej ;)
Kulki są super, ponieważ można zabrać je ze sobą wszędzie, gdzie będziemy potrzebować zastrzyku zdrowej energii!
Do tego ich wykonanie zajmuje mniej niż 10 minut (oprócz czasu w zamrażarce)

Składniki:
orzechy ziemne
daktyle świeże/suszone
śliwki suszone
ekspandowana kasza jaglana

[Orzeszki w proporcji 1:1 ze śliwkami i daktylami]

wiórki kokosowe/czekolada gorzka

Wykonanie:

Jeżeli używamy suszonych daktyli warto je namoczyć przez kilkanaście minut w ciepłej wodzie- będą się lepiej blendować. To samo robimy ze śliwkami. W przypadku świeżych daktyli możemy pominąć ten krok. Orzeszki ziemne blendujemy na drobne kawałki, ale uważamy, żeby nie zrobiło sie z nich masło ;) Zajmie to ok 45s. [W tym celu najlepiej używać blendera z ostrzem typu S.] Orzechy przekładamy do miseczki. Następnie blenduejmy dakltye i śliwki na gładką masę (można dodać trochę wody, w której moczyły się owoce, aby ułatwić sprawę). Śliwkowo-daktylową masę dodajemy do orzeszków, dorzucamy garść ekspandowanej kaszy jaglanej i wszystko dobrze mieszamy. Nie musimy dosładzać masy, ponieważ dzieki daktylom kulki będą odpowiednio słodkie. Formujemy małe kuleczki i odkładamy na bok. Po wykonaniu wszystkich kulek wkładamy je do zamrażarki na ok 2-3 h. Po tym czasie kulki będą lekko twarde i będziemy mogli je łatwiej "ozdobić" ;) Czekoladę rozpuszczamy i zanurzamy w niej kulkę, odkładamy. Gdy po chwili czekolada stwardnieje, możemy obciąć "wystające" brzegi. Kilka sztuk obsypujemy wiórkami kokosowymi a kilka zostawiamy w wersji podstawowej. ;)

I to wszystko. Super prosty przepis, a kulki wyglądają efektownie i zawsze wszystkim smakują ;)

Dobrego dnia!
😋

01/05/2018

Lato na talerzu ☀️

Bardzo szybki w wykonaniu obiad, ze świeżych, sezonowych składników 🍅 Połączenie cukinii, pomidorów, papryki, świeżej bazylii i aromatycznego ajwaru ❤️

składniki:
czerwona cebula
papryka
cukinia
pomidory świeże/z puszki
czerwona soczewica
ajwar
przyprawy

ryż jaśminowy
bazylia
tahini

Czerwoną soczewicę płuczemy pod bieżącą wodą i gotujemy przez ok. 10-15 minut. Cebulę podsmażamy/dusimy na wodzie, paprykę kroimy w dużą kostkę, cukinię w grubsze półplasterki. Dodajemy do cebuli i dusimy przez kilka minut, aby papryka i cukinia nieco zmiękły. Po tym czasie dodajemy ajwar (jeżeli mamy domowy to super, ale może być też ze sklepu). Ja dodałam kilka łyżek, ale dokładna ilość zależy od upodobań. Mieszamy wszystko razem i dusimy jeszcze przez chwilę. Następie dodajemy pomidory z puszki lub świeże, obrane ze skórki oraz ugotowaną czerwoną soczewicę. Po kilku minutach dodajemy przyprawy - papryka słodka, trochę ostrej, odrobina pieprzu. Całość dusimy na wolnym ogniu jeszcze przez kilka minut, doprawiamy w razie potrzeby.

Ryż jaśminowy po ugotowaniu zmieszałam z "pesto" bazyliowym (czyli garść listków bazylii zblendowana z pastą sezamową tahini).

Całość podaję z jeszcze większą porcją świeżej bazylii. 🌱

Smacznego ☀️☀️

24/04/2018

Ponownie propozycja z wykorzystaniem mąki z ciecierzycy. Ten rodzaj mąki jest bardzo uniwesralny, można używać ją zarówno do dań słodkich jak i wytrwanych. Dziś w tej drugiej wersji - jako wytrwany omlet.

Składniki do przygotowania omleta:
mąki z ciecierzycy (3 łyżki)
wody
przypraw (sól, pieprz, odrobina czosnku)
zmielone siemię lniane (nie jest konieczne)
warzywa (tu pomidorki koktajlowe)

Wszystkie składniki oprócz warzyw łączymy ze sobą i dobrze mieszamy, żeby zniknęły grudki, następnie dodajemy warzywa i smażymy na rozgrzanej patelni (bez tłuszczu). Po kilku minutach, gdy na naszym omlecie zaczną pojawaić się pęcherzyki powietrza, przerzucamy go na drugą stronę i smażymy jeszcze kilka minut.

Podajemy z sałatką ze świeżych warzyw, sosem, posypujemy prażonymi pestkami dyni i sezamem wedle uznania ;-)

Dobrego dnia! ☀️

23/04/2018

Lody na śniadanie? Dlaczego nie! 🍨

W tym przypadku to zdrowe lody, zrobione z bananów, więc można je jeść bez wyrzutów sumienia. :-)

Do ich wykonania potrzebujemy bananów, które leżały w zamrażarce (najlepiej przez noc), mleka/napoju roślinnego, kakao (opcjonalnie). Banany należy wyjąć 10-15 min przed przygotowaniem i zblendować z resztą dodatków.

Lody można udekorowanać wedle uznania, u mnie są to truskawki, sezam, nasiona chia i orzechy brazylijskie.

Smacznego! 🍦

21/04/2018

Pudding chia to bardzo szybki w wykonaniu deser lub propozycja na śniadanie. W tej roli sprawdzi się znakomicie, ponieważ najlepiej smakuje gdy zostanie przygotowany dzień wcześniej i pozostawiony na noc w lodówce.

Na małą szklankę dowolnego mleka roślinnego (polecam takie które natualnie ma lekko słodki smak, np. ryżowe czy kokosowe) potrzebujemy ok 1-1,5 łyżki nasion, które bardzo dobrze mieszamy, tak aby nie tworzyły się grudki i wstawiamy do lodówki.

Przygotowany w taki sposób pudding wystarczy wyjąć rano, dodać świeże owoce, ewentualnie dosłodzić ulubionym syropem... i lekkie, sycące i odżywcze śniadanie gotowe ;)

Miłego dnia! 🍓

20/04/2018

Dzisiejszy post poświęcony będzie kaszy jaglanej. Jest to jeden z moich ulubionych rodzajów kasz, przede wszytskim daltego, że jest bardzo uniwersalna. Można przygotować z niej zarówno dania wytrawne jak i na słodko. Poza tym kasza jaglana jest bardzo lekka, łatwo się trawi oraz naturalnie nie zawiera glutenu, co jest bardzo istotną kwestią dla osób z nietolerancją glutenu bądź celiakią. Regularne spożywanie kaszy jaglanej wpływa na poprawę odporności organizmu oraz pomaga w jego odkwaszaniu. Jest to o tyle istotne, że produkty spożywane przez większość osób na co dzień, jak kawa, herbata, cukier czy mięso, mają działanie zakwaszające organizm.

Poniżej pomysł na pudding/serniczki z wykorzystaniem kaszy jaglanej jako słodkiej przekąski bądź śniadania ;-)

Składniki:
kasza jaglana* 4 łyżki suchej
banan
orzechy nerkowca (kilka sztuk)
sok z połowy cytryny
mleko roślinne

Orzechy nerkowca należy zalać dzień wcześniej wodą lub wrzątkiem na kilkanaście minut przed wykonaniem serniczków. Ułatwi to ich blendowanie. Ugotowaną kaszę jaglaną, sok z cytryny, orzechy, banana i mleko roślinne blendujemy, aby uzyskać gładką masę. Orzechy nerkowca sprawiają, ze cały pudding nabiera bardziej kremowej konsystencji.

To wszystko ;-)

Serniczki można podawać posypane płatkami migdałów lub orzechami włoskimi.

*polecam wybierać kaszę jaglaną EKO, przede wszystkim dlatego, że o wiele łatwiej się ją gotuje i nie tworzy się z niej kleista masa jak w przypadku zwykłej. Kosztuje niewiele więcej, dodatkowo jest zdrowsza, więc warto. :)

19/04/2018

Tofucznica to świetna alternatywa dla tradycyjnej jajecznicy. Przygotowana jest, jak wskazuje nazwa z tofu, wiec dostarcza równie dużo białka. ;)

Do przygotowania tofucziny potrzebujemy:
tofu (wędzone lub naturalne)
cebulę
paprykę
pomidorki koktajlowe
+ ekstra dodatek- tutaj w postaci roślinnego boczku
przyprawy (kurkuma, papryka ostra, słodka, pieprz, sól)

Dodatki i warzywa są tak naprawdę dowolne, możemy użyć tego, co lubimy.

Tutaj tofucznica podana z dodatkiem salaty i ogórka z sosem z musztardy francuskiej, syropu klonowego i odrobiny oleju, np. lnianego oraz z chlebem żytnim z prażonymi ziarnami sezamu. Całość posypana pestkami dyni.

Przygotowanie zajmuje nie więcej niż 10 minut, więc stanowi super opcję dla zabieganych :)

Podzielcie się tym co u was dziś na śniadanie? ;-)

Timeline photos 18/04/2018

We wczorajszym przepisie na pankejki jednym ze składników było siemię lniane. Dlaczego warto dodawać je do posiłków? Siemię lniane, oprócz tego, że stanowi doskonały "zagęszczacz" do wszelkiego rodzaju ciast, naleśników, placków, posiada też dobroczynny włpyw na nasz organizm. Przede wszystkim wspomaga działanie naszego układu pokarmowego, chroni jelita, ma wpływ także na wygląd włosów i paznokci. Jego największą zaletą jest wysoka zawartość kwasów omega-3, które są bardzo istotne w diecie każdej i każdego z nas! Po siemię lniane warto sięgać w formie ziaren i mielić je bezpośrednio przed spożyciem (zmielone siemię można przechowywać w lodówce do 3 dni), ponieważ bardzo szybko traci swoje cenne właściwości.

Polecamy dodawać łyżeczkę zmielonego siemienia lnianego nawet do porannej owsianki (z pewnością nie wyczujemy jego smaku, zwłaszcza gdy użyjemy złotego siemienia, które ma delikatniejszy smak) a za jakiś czas na pewno zobaczymy rezultaty w poprawie stanu naszej cery!

Na zdrowie!

A wy do czego najczęściej dodajecie siemię lniane? :-)

Timeline photos 17/04/2018

Proteinowe pancakes to świetnie rozwiązanie na posiłek po treningu, ale nie tylko. Są też doskonałą opcją na słodkie śniadanie lub jako opcja do lunchboxa, ponieważ równie dobrze smakują na zimno. ;-)

Do ich wykonania potrzebna będzie:
mąka z ciecierzycy (ok. 2 łyżki)
mąka orkiszowa pełnoziarnistą (ok. 1 łyżka)
banan
mleko roślinne
mielone siemię lniane

Wszystko blendujemy i smażymy na rozgrzanej patelni. Bez tłuszczu :-)

Jako dodatek do pancakes świetnie sprawdzi się jogurt naturalny, syrop klonowy i odrobina kakao, a także świeże owoce lub dżem w wersji śniadaniowej. :)

Timeline photos 11/04/2018

Rozpoczynamy codzienną serię przedstawiającą produkty naturalne, roślinne i pyszne - po prostu Dobre z Natury!
Na pierwszy ogień ciecierzyca - inaczej zwana cieciorką lub grochem włoskim. Ta niepozorna roślina strączkowa zawiera aż 8,9g białka/100g ugotowanego produktu, a w połączeniu z kaszą lub pełnoziarnistym pieczywem może stanowić świetną alternatywę dla białka zwierzęcego. Jest na tyle uniwersalna, że można przygotować z niej potrawy zarówno na słodko i wytrawne! Hummus, falafel, aromatyczny gulasz z ciecierzycy, słodkie ciastka ciecierzycowe z dodatkiem wiórków kokosowych... na co skusilibyście się najbardziej?

P.S. pamietajcie, że suchą ciecierzycę należy namoczyć przed spożyciem.

Smacznego!

Website