Gugulski Fizjoterapia
Fizjoterapeuta Zoofizjoterapeuta
23/08/2025
"Panie, dysk mi wypadł!" - wiele razy słyszałem to od swoich pacjentów, jednak dwie sytuacje jakie przychodzą mi do głowy, w których rzeczywiście dysk może wypaść przedstawiam na powyższych obrazkach 😅
Pomyślisz jak to? Przecież mi wypadł dysk i boli mnie kręgosłup, co on bredzi?! 🤦♂️😱 Co lepsze...słyszałem i historie, że dysk wypadł i jakiś magik wstawił go z powrotem na miejsce 🎉🫡
Określenie "wypadł mi dysk" jest mylące i jest niezgodne z anatomią człowieka. W rzeczywistości krążki międzykręgowe nie mogą wypaść z kręgosłupa, ponieważ są trwale połączone z kręgami i stanowią jego integralną część.
Jak zbudowany jest dysk? 🧿
Dysk międzykręgowy to elastyczna poduszka zbudowana z dwóch części:
➡️ pierścienia włóknistego (twarda, włóknista otoczka),
➡️ jądra miażdżystego (miękka, galaretowata struktura wewnątrz).
Ich zadaniem jest amortyzacja wstrząsów, umożliwienie ruchomości kręgosłupa i ochrona struktur nerwowych.
Co więc się dzieje naprawdę?
W rzeczywistości chodzi o tzw. przepuklinę krążka międzykręgowego. Dochodzi do tego wtedy, gdy pierścień włóknisty ulega osłabieniu lub pęknięciu, a część jądra miażdżystego przemieszcza się na zewnątrz. To właśnie ten fragment może uciskać na korzenie nerwowe, wywołując ból, drętwienia lub osłabienie siły mięśniowej.
Dlaczego nazwa jest myląca?
Dysk nie wypada jak klocek z wieży – on nadal pozostaje na swoim miejscu, ale zmienia kształt i uwypukla się.
Określenie „wypadnięty dysk” jest mitem, który utrwalił się w języku codziennym, więc jeśli usłyszysz od kogoś, że wypadł Ci dysk i on Ci go wstawi na miejsce...uciekaj! 😅
Miłej soboty!
02/07/2025
Czasem pacjenci uważają nas za magików, bo "zabieramy" im szybko dolegliwości, z którymi się zmagają 💪 Tak było tym razem u pani Marii, ból kolana nie pozwalający normalnie funkcjonować. Już po pierwszej wizycie, gdy wstała i zrobiła pierwsze kroki usłyszałem "no magik" 😅 Zobaczyliśmy się jeszcze raz i to wystarczyło do powrotu do normalnosci 💪
Jednak nie zawsze ta magia działa tak szybko jak u pani Marii...Pani Maria nie czekała "aż samo przejdzie", pojawił się ból, akcja- reakcja i mamy to! Wielu pacjentów czeka aż samo przejdzie, zdarza się, że i latami, zanim zdecydują się na pomoc. Wtedy często czary trwają trochę dłużej, ale też działają ☺️
Bądź jak pani Maria! Jeśli zmagasz się z bólem, który przeszkadza Ci w życiu codziennym, daj sobie pomóc! 💪
07/01/2024
Wrócić do szusowania po prawie 16 latach przerwy to wspaniałe uczucie ⛷️🤩 Przypomniałem sobie jak wiele frajdy sprawiało mi to kiedyś... Niestety feralny upadek, zerwanie więzadła krzyżowego oraz uszkodzenie łąkotki, następnie 8 lat dochodzenia do sprawności (cztery operacje, w tym dwie rekonstrukcje więzadła) wyłączyły mnie z tego sportu, aż do teraz. Dwa lata temu, gdy urodziła się Gaja, postanowiłem zacząć kompletować sprzęt i wrócić na stok, żeby za jakiś czas wspólnie spróbować stanąć na deski i dotrzymać jej "kroku" 😍 Udało się! Był stres, ale raczej ten pozytywny 😉 Ale też obawa, czy moje ciało jeszcze pamięta jak się to robi 😅 Szybko okazało się, że coś tam zapamiętałem 😎 Pierwsze zjazdy bardzo asekuracyjne, warunki nie były najlepsze, kilka kontrolowanych upadków też się zdarzyło, ale były potrzebne żeby odblokować coś w głowie i później już cieszyć się pięknem tego sportu 🤩😍 Dziękuję za wskazówki i czekanie na stoku, takie wsparcie było mi potrzebne! Jestem przykładem, że nawet po takich perypetiach zdrowotnych można wrócić na stok i znowu się tym cieszyć 💪 Jutro pewnie ciężko będzie się poruszać, ale było warto! 💪🤣
31/12/2022
Życzę Wam, abyście w zbliżający się 2023 rok wkroczyli tak pewnie jak Gaja, która niedawno postawiła swój pierwszy krok, a dzisiaj jest nie do zatrzymania 🥰 Życzę Wam spokoju ducha, radości z małych rzeczy i duuużo miłości 🤗 Realizujcie swoje plany, spełniacie marzenia, ale znajdźcie czas i na odpoczynek ☺️ Do zobaczenia w Nowym, oby lepszym 2023 🤘
#2023
15/06/2022
Kochani, wychodząc Wam naprzeciw dodaję opcje umawiania wizyt on-line 👌Zajmuje to dosłownie kilka minut 🤩 Wybierasz dogodny termin i dostępną godzinę, klikasz, uzupełniasz potrzebne dane i gotowe!👌Dzień wcześniej otrzymasz przypomnienie drogą mailową o wizycie lub możliwości jej odwołania, gdy nie możesz się pojawić z różnych przyczyn 🙂 A to wszystko dzięki .pl 🤗
Link do umawiania wizyt👇
https://zarejestrowani.pl/w/rqeJc00WRe_bNcgad-8VIPHANp1qXsqlN2Rv12VjHN31yUxxUV6BOUFNt2Mhk_JpwVF2nrgz-gmzbT6M0gUNmQ/
Lub poprzez stronę www.gugulski.com i niebieski przycisk "Umów się" na dole strony 🤩
Czym różni się postępowanie, gdy zaczyna boleć Cię ząb od tego, gdy zaczyna doskwierać Ci ból kręgosłupa lub innej okolicy ciała? Czy jedno z drugim ma coś wspólnego? 🤷♂️ Schemat postępowania w obu przypadkach mógłby być podobny, a niestety bardzo się różni 😉 Na początek kilka pytań...
➡️ Ile razy w ciągu dnia myjesz zęby?
➡️ W jakim celu je myjesz?
➡️ Czy jeśli boli Cię ząb czekasz aż "samo przejdzie"?
➡️ Czy profilaktycznie chodzisz do stomatologa, na tzw. "przegląd"?
☑️ Od razu na nie odpowiem. Zęby myjemy nawet kilka razy dziennie👌Myjemy je po to, żeby były zdrowe, mocne, białe, żebyśmy mogli się szeroko i szczerze uśmiechać, no i oczywiście żeby nie bolały 😁 Gdy już Nas bolą, to nie czekamy, chwytamy za telefon i umawiamy wizytę u stomatologa! Czy nie tak to wygląda?🤔 A gdy Nas nie boli, to raz na pół roku chodzimy profilaktycznie sprawdzić, czy wszystko jest ok 💪
↪️ A jak jest z resztą Naszego ciała? Czy tak samo postępujemy, gdy o pomoc woła Nasz kręgosłup, biodra, kolana, barki, łokcie, nadgarstki, czy gdy boli Nas głowa? Wiem doskonale, że nie! Na co dzień mam z tym do czynienia w gabinecie ☝️
1️⃣ Pierwsze co robimy to dajemy sobie czas, może samo cudownie minie.
2️⃣ Gdy nie mija po kilku, kilkunastu dniach chwytamy za maści i inne medykamenty.
3️⃣ Następnie włącza się wujek google i cudowne mądrości z internetu 🧐
4️⃣ Gdy nie pomaga, pojawia się kolejny etap: ortopeda, neurolog, badanie za badaniem, często zakaz aktywności, bo sobie tylko pogorszymy, zakaz schylania, dźwigania, czy ruszania bolesną okolicą 🚷🚳🤦♂️
I leci lawina, która tylko oddala Nas od odzyskania sprawności i pozbycia się bólu 🥴
A dlaczego nie może być tak jak z zębami? 🦷🤔
Dlaczego każdego dnia nie możemy dbać o Nasz aparat ruchu, o Nasze ciało, by cieszyć się sprawnością? 💆🧘🛌🏃🚴🏊 By bez problemu oddać się pracy, dotrzymać kroku dziecku w zabawie, czy po prostu robić tego na co w danym momencie przyjdzie ochota? 🤔 Dlaczego, gdy boli nie chwytamy za telefon i nie szukamy pomocy od razu? 🆘 A nawet, gdy Nas nie boli, dlaczego raz na jakiś czas nie idziemy sprawdzić, czy aby na pewno z Naszym ciałem jest wszystko ok? 🧐
To kiedy wpadasz na przegląd? 🔎🔧💆
26/04/2022
Poznajcie Bezę 🤩 Ta 6mięsieczna słodkość przyjechała do Polski z Charkowa i znalazła dom u mojej znajomej Beaty ☺️ Imię pasuje do niej idealnie 🤗 Na początku nieufna, na koniec wizyty pchała mi się na kolana i nawet dostałem buziaka 😍 Beza zeskoczyła z kanapy i przez chwilę lekko kulała, jednak czujna właścicielka chciała upewnić się, że z tą słodka kulką jest wszystko w porządku 👍 Beata dostała wskazówki jak urządzić bezpieczną przestrzeń w domu dla malucha i proste ćwiczonka, aby maluch zdrowo się rozwijał 💪 Rośnij zdrowo maluchu! 🤗
Jak tu nie kochać swojej pracy? ☺️
20/04/2022
Poznajcie Ciri i Toshi 🐺🐶
Ciri to Owczarek Australijski mojej pacjentki. Jakiś czas temu niefortunnie rozcięła łapkę w okolicy grzbietowej śródręcza. Po ściągnięciu szwów rana niestety się rozeszła i potrzebne było kolejne szycie 😟 Powstała nieładna blizna, którą trzeba się zająć, aby Ciri mogła wrócić do pełni sprawności 💪 Jak widać nie protestowała 😍 A na koniec podziękowała buziakiem 🤩
Toshi to Akita, współlokator Ciri ☺️Towarzyszy jej na co dzień. Właścicielkę Toshi zaniepokoiło trzeszczenie w stawach, na które weterynarz machnął ręką 😉 Postanowiłem zbadać chłopaka i po dokładnym badaniu zleciłem dalszą diagnostykę stawów kolanowych, przy badaniu których Toshi bardzo protestował. Zaleciłem też kilka ćwiczeń w celu wzmocnienia gorsetu mięśniowego, który warto wzmocnić, aby chronić stawy kręgosłupa i stawy obwodowe 💪 Jak widać chłopak mi zaufał 😅🤩
Oby wiecej takich świadomych właścicieli 👌
Jeśli potrzebujesz porady zoofizjoterapeuty lub zastanawiasz się, czy z problemem Twojego psiaka można pracować zapraszam do kontaktu 🤗 Chętnie odpowiem na każde pytanie, jeśli oczywiście będę znał odpowiedź 😜
16/04/2022
Heidi to moja ostatnia pacjentka przed przerwą świąteczną 🤩 Roczny Berneńczyk, wulkan energii, który ciężko było okiełznać 🤣 Heidi podczas wygibasów na podwórku upadła nienaturalnie na prawą kończynę piersiową co zaniepokoiło właściciela 🤔 Na szczęście nic poważnego się nie stało, ale musiałem się nieźle nagimnastykować i dopasować do jej temperamentu, żeby wykonać badanie 💪 Nie zawsze pacjentami są spokojne czworonogi, które leżą i poddają się badaniu 🤣 Czasem trzeba dopasować się do sytuacji i warunków 😁Z pomocą jak zwykle przychodzą smakołyki i ulubione zabawki 😂 Wróciłem umorusany, wylizany i popodgryzany, ale szczęśliwy robiąc to co lubię 😍 Właściciele z dalszymi wskazówkami mogą spokojnie obchodzić Święta Wielkanocne 🐣
Obserwujcie swoich czworonożnych przyjaciół i gdy tylko zauważycie coś niepokojącego reagujcie! Psiaki nie utykają/nie kuleją, bo tak już mają. To oznaka, że może dziać się coś niepokojącego, a niestety nie potrafią nam o tym powiedzieć! To Nasz obowiązek, Nas właścicieli! ☺️
Przy okazji chciałem Wam wszystkim życzyć Zdrowych, Spokojnych i Pogodnych Świąt Wielkanocnych 🐣🐰 Odpoczywajcie 🧘
24/03/2022
Kawka w doborowym towarzystwie ☕🐺🐶🦊 Trenuję do nowej roli, w którą wcielę się już jesienią tego roku ☺️ Póki co, pierwszych słuchaczy chyba zainteresowałem tym o czym mówiłem 😜 Więcej na ten moment nie zdradzę... 🤩
22/03/2022
Kolejny post z serii "motywujący", a może "trudne sprawy" lub po prostu historia, której wielu z Was doświadczyło na własnej skórze 😉
Pierwsze zdjęcie to obraz rezonansu magnetycznego mojego kręgosłupa lędźwiowego z przed 4 lat. Nie trzeba być znawcą i fachowcem żeby zauważyć, że coś jest, a może już "było" nie tak 😉 Ból pojawił się znikąd rano. Nic nie dźwigałem, nie schylałem się, nie kichnąłem itp. Pojawił się i narastał, z godziny na godzinę było gorzej, finalnie musiałem zostać odwieziony samochodem do domu. Chociaż raz 😂 Teraz się z tego śmieje, wtedy nie było mi do śmiechu! Najprostsze czynności sprawiały ogromny problem, siedzenie, leżenie, chodzenia, toaleta, umycie zębów, ubranie się, przejście z pokoju do kuchni to było ogromne wyzwanie przepłacone ogromnym bólem 10/10. Mam dwa psy jak wiecie, serce pękało, że nie mogę z nimi swobodnie wyjść na spacer 🙄 Znacie to uczucie?☝️
Były SOR, był neurolog (historia z wizytą u neurologa jest dość ciekawa, może kiedyś ją opiszę 😂), były też rady, żebym wybrał się do neurochirurga, jednak u żadnego nie byłem. Pewnie z taką fotką byłbym zakwalifikowany do operacji... Tylko po co? Deficytów neurologicznych typu opadająca stopa, czy niekontrolowanie potrzeb fizjologicznych nie było, więc działaliśmy zachowawczo 😉
Odwiedziłem za to wiele koleżanek i kolegów po fachu, którzy pomogli mi z tego wyjść, każdy dołożył coś od siebie do końcowego sukcesu 💪 Do tego treningi na siłowni, żeby całościowo się wzmocnić, spacery, później bieganie i udało się! Dziękuję Wam wszystkim! Wy wiecie!🙏 A sukces jest taki jak widać na na kolejnych zdjęciach 🔥 Nadal biegam, dźwigam ciężary przekraczające masę mojego ciała (a ona jakoś ostatnio rośnie, więc i poprzeczka się podnosi 🤣), skaczę, robię to na co mam ochotę 💪
Dla ilu z Was ta krótka historia wydaje się być znajoma?
Ilu z Was usłyszało, że nie może dźwigać nic ciężkiego? Ilu z Was usłyszało, że nie może się schylać?
Ilu z Was usłyszało, że musi teraz bardzo na siebie uważać i ograniczyć aktywność fizyczną do minimum?
Ilu z Was faszerowało się lekami przeciwbólowymi, maściami i innymi takimi, które nie działały tak jak je chwalą w reklamach?
Jestem z tych "szewców, co bez butów chodzą" 😂 Jednak jak widać ubrałem w końcu swoje "buty" i lecę dalej! Oby jak najdłużej w zdrowiu! I tego Wam wszystkim życzę! 👌
Pozdrawiam
Paweł 🤗
Kliknij tutaj, aby odebrać Sponsorowane Ogłoszenie.
Kategoria
Skontaktuj się z firmę
Telefon
Strona Internetowa
Adres
Krawiecka 7
Opole
46-020
Godziny Otwarcia
| Poniedziałek | 14:00 - 20:00 |
| Wtorek | 14:00 - 20:00 |
| Środa | 14:00 - 20:00 |
| Czwartek | 14:00 - 20:00 |
| Piątek | 14:00 - 20:00 |
25/12/2024